הכדורעף הומצא ב-9 בפברואר 1895, על ידי ויליאם ג. מורגן, אז מנהל החינוך הגופני בימק”א בעיר הוליוק ובנקאי עשיר ממסצ’וסטס. חוקי המשחק שהמציא מורגן נלקחו ממשחקים אחרים, כמו טניס וכדוריד. הוא קבע שיהיו 6 שחקנים לכל קבוצה, ושבאמצע המגרש תעבור רשת, והמטרה תהיה שהכדור יפגע בחלקה של הקבוצה היריבה.

ב-1947 נוסדה הפדרציה הבינלאומית לכדורעף. אליפויות העולם נערכו לראשונה ב-1949 לגברים וב-1952 לנשים. ב-1964 הצטרף המשחק למשחקים האולימפיים והחל משנת 1996 לאולימפיאדות התווספו תחרויות של כדורעף חופים.

כדורעף הוא ענף ספורט תחרותי ואולימפי של משחקי כדור, בו משחקות שתי קבוצות במגרש המורכב משני חלקים ורשת חוצה את שני המגרשים באורך ורוחב של 9 מטר. בכל קבוצה ישנם 12 שחקנים כאשר שישה משחקים וישנו עוד שחקן ליברו שמחליף את שחקני האמצע בקו האחורי. המטרה במשחק היא לגרום לכדור לפגוע במגרש היריב, תוך העברתו מעל הרשת דרך תחום המעבר (האנטנות). כל קבוצה יכולה לגעת עד 3 נגיעות. לא כולל נגיעה בחסימה . ישנו קו של 3 מטר שלשחקנים בשורה האחורית אסור להנחית מתוכו כמו כן גם לא לליברו .כל שחקן יכול להתחלף רק פעם אחת במערכה .תחרויות בין קבוצות הכדורעף נערכות במסגרת ליגת העל בכדורעף ועוד שתי ליגות שמחולקות לאזורים . במסגרת משחקי גביע, בתחרויות בינלאומיות ובטורנירים למיניהם .

משחק כדורעף מורכב ממערכות. במשחקים רשמיים משחקים בשיטת הטוב מ-5 מערכות (הקבוצה הראשונה שמגיעה ל-3 מערכות מנצחת), במשחקי נוער וילדים ומשחקיים לא רשמיים משחקים לפעמים בשיטת הטוב מ-3 מערכות.

כל עבירה מזכה את הקבוצה היריבה בנקודה, ללא שום קשר לקבוצה שהכתה את מכת הפתיחה.

שיטה זו היא חדשה יחסית ובעבר היה נהוג שרק אם העבירה היא לזכות הקבוצה שהכתה את מכת הפתיחה היא זכתה בנקודה, ואילו העבירה היא לזכות הקבוצה שקיבלה את מכת הפתיחה היא ביצעה חילוף עמדות אך לא זכתה בנקודה. בשיטה הקודמת (שהייתה נהוגה עד 1999) שיחקו בכל המערכות עד 15 נקודות.

שיטת הניקוד הישנה עדיין נהוגה בכדורעף חופים, שבו משחקים בשיטת הטוב מ-3 מערכות של 21 נקודות

כדורעף החופים התפתח מאוד ב-30 השנים האחרונות ולפני 20 שנה החלו התחרויות באולימפיאדה.

הכדורעף בישראל היה בראשיתו פופולרי בעיקר בקיבוצים, ובמיוחד בקיבוצי השומר הצעיר ששלטו בענף עד שנות ה-70. בשנים האחרונות הכדורעף מתפתח ומתחיל לתפוס תאוצה בעיקר בליגות בתי ספר.

כדורעף משחקים בישראל עוד משנות השלושים של המאה. בשנים הראשונות שיחקו  בטורנירים במסגרת אליפויות הפועל. בדומה לענפי ספורט נוספים. הליגה בישראל נפתחה לראשונה בשנת 1956.

L'evoluzione del servizio nel Volley

L'evoluzione del servizio nel Volley

Posted by Problemi di Volley on Monday, 29 October 2018

מורגן (בעיגול בצד שמאל) עם נבחרת הכדורעף הראשונה בהיסטוריה